W dniu 09 lipca 2018 roku zmieniły się przepisy KC o przedawnieniu.
- skrócenie z 10 do 6 lat ogólnego terminu przedawnienia roszczeń (art. 118 k.c.) oraz terminu przedawnienia roszczeń stwierdzonych m.in. orzeczeniem sądu (art. 125 § 1 k.c.).
- wprowadzenie do art. 118 k.c. zasady, że koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż 2 lata”
- Nowe przepisy zobowiązują sąd do zbadania, czy roszczenie przysługujące przeciwko konsumentowi jest przedawnione. Jeśli po analizie materiału dowodowego sąd stwierdzi, że upłynął termin przedawnienia, oddali powództwo. I żadna czynność dłużnika nie będzie już do tego potrzebna.
Nowe brzmienie KC
Art. 117. [Przedawnienie roszczeń majątkowych]
Art. 1171. 3 [Nieuwzględnienie upływu terminu przedawnienia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi]
1)długość terminu przedawnienia;
2)długość okresu od upływu terminu przedawnienia do chwili dochodzenia roszczenia;
3)charakter okoliczności, które spowodowały niedochodzenie roszczenia przez uprawnionego, w tym wpływ zachowania zobowiązanego na opóźnienie uprawnionego w dochodzeniu roszczenia.
Art. 118. 4 [Terminy przedawnienia]
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.
Art. 125. [Przedawnienie roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem albo ugodą sądową]